• Materiały edukacyjne dla rodziców.

Zabawy rozwijające umiejętności matematyczne u dzieci w wieku przedszkolnym:

·         Zabawa w liczenie. Okazji do liczenia jest mnóstwo. Liczyć można wszystko, co policzalne: meble w mieszkaniu, zakupione produkty, zabawki, ubrania w szafie itp. Zabawę w liczenie można nieco utrudnić pytając dziecka, jaka liczba następuje po liczbie: np. 1, 2 czy 3. Można przygotować długi pasek podzielony na dowolną liczbę prostokątów i prosić o zamalowanie wybranego prostokąta np. 1 czy 2.

·         Porównywanie długości i wielkości, to następna okazja do zabaw matematycznych. Może dotyczyć podobnie jak liczenie - wszystkiego, co nas otacza. Idąc ulicą porównywać można wielkość domów, samochodów, drzew itp.

·         Zabawy, w których dziecko może rozpoznawać wartości zbioru. Do kształcenia tej umiejętności można posłużyć się grą w domino. Można też narysować szachownicę, na której przyklejone są kółka w różnych układach. Dorosły ma przygotowane kartoniki takie, jakie są na szachownicy. Dziecko zakrywa pola, na których jest taka sama liczba kółek jak na pokazanym kartoniku.

·         Proponuję też zabawę w porządkowanie według określonej zasady. Można rozdzielić np. cukierki według takiego samego koloru papierków, można prosić o uporządkowanie szuflady mamy: w jednym pudełeczku nici, w innym guziczki, spinacze itp. Guziki można porządkować wg kolorów, wielkości kształtu, liczby dziurek.

·         Zabawy w porządkowanie wg malejącej i rosnącej wartości. Przygotować można np. z dzieckiem kasztany, liście, owoce jarzębiny. Układamy rzędy różnej długości, następnie polecamy ułożenie przygotowanych rzędów od najdłuższego do najkrótszego.

·         Zabawy przekonujące dziecko o równoliczebności zbiorów niezależnie od ułożenia elementów można prowadzić na przykładzie rozkładania owoców na talerzykach, ustawienia szklanek ze spodkami, serwetek przy talerzykach.

·         Zabawy w porównywanie zbiorów pod względem liczebności elementów.

·         Dzieci często są przekonane, że jeśli coś jest większe to cięższe. Chcąc ukształtować u dziecka prawidłowe pojęcie ciężaru można wykorzystać różne sytuacje np. przy robieniu codziennych zakupów. Można też bawić się w różnego rodzaju zgadywanki: „jak myślisz czy cięższa jest ta książka czy ta poduszka?”, „co jest lżejsze- piórko czy słomka?”.

·         Zabawy w poznawanie cyfr i ćwiczenia podstawowych działań arytmetycznych (prostego dodawania, odejmowania, poznania wartości mniej/więcej). Wprowadzając dziecko w abstrakcyjny świat liczb można wykorzystać- monety przy wspólnych zakupach, kalendarz, zegar ze wskazówkami.

·         Proponuje też zabawy- eksperymenty. Zabawy te ułatwiają zrozumienie pojęć geometrycznych, np. oglądanie na ścianie przy zapalonej lampce cienia różnych brył. Mogą posłużyć do tego; pudełko po zapałkach, mała piłka, lejek lub stożek z kartonu.

·         Polecam też różnego rodzaju zagadki i łamigłówki- dostosowane do wieku życia dziecka, które służą do rozbudzania zainteresowań matematycznych.

Życzymy powodzenia i wytrwałości w proponowanych zabawach z dzieckiem J.

Przygotowała: Olga Biernat - psycholog