• Sprawozdanie z realizacji Programu Optymistyczne Przedszkole

            

          Przedszkole nr 115

          „Przedszkole Pod Klonem

           Warszawie

          2019/2020

           


           

          TECZKA CZERWONA – Wychowanie

          Jednym z najważniejszych zadań w naszym przedszkolu jest wyrabianie u dzieci postawy otwartej na świat, optymistycznej oraz poczucia własnej wartości. Realizując teczkę czerwoną podjęliśmy się wielu zadań, które miały na celu adaptację dzieci do naszej placówki, wprowadzenie ich w świat wartości w celu wychowania dzieci otwartych na świat, samodzielnych, dobrych i życzliwych.

          Zanim rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/20 już w czerwcu podjęliśmy się zadania zaadaptowania nowoprzyjętych do naszej placówki dzieci. W dniach 26 -27 czerwca 2019 roku w naszym przedszkolu odbyły się Dni Adaptacyjne. Naszym celem było przygotowanie dzieci do tego by bez zbędnego stresu, optymistycznie wejść w progi naszej placówki. Rodzice z dziećmi mogli przebywać na terenie placówki, brać udział w zabawach dzieci ze starszych grup, korzystać z placu zabaw.

          Rodzice na spotkaniu z panią dyrektor mogli posłuchać rad – jak przygotować dziecko na pierwsze dni pobytu w placówce. Nasze starania by przygotować dzieci na ten ważny krok w życiu odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu optymistycznego dziecka, które potrafi radzić sobie z różnymi sytuacjami w życiu.

          Na początku września w każdej grupie tworzyliśmy Kodeks Postępowania Optymistycznego Przedszkolaka, który jest podstawą naszych działań w trakcie całego roku szkolnego. Zachęcamy w nim dzieci, by z szacunkiem zwracały się do wychowawców i do siebie. Wskazujemy na wartości, których będziemy się uczyć i zasady, których będziemy przestrzegać.

          Rozmawiamy o potrzebach dzieci i oczekiwaniach, uczymy jak panować nad negatywnymi emocjami i zarażać innych radością, optymizmem. Przypominamy dzieciom by otwarcie mówiły o swoich potrzebach i umiały rozwiązywać konflikty.

          „Optymistyczny Dzień Kropki”, który odbył się w naszej placówce 15.09 To kolejny krok i ważne wydarzenie w życiu optymistycznego przedszkolaka. W tym dniu odkrywamy talenty naszych podopiecznych i pomagamy dzieciom poznać ich mocne strony. Nasz cel – wychowanie dziecka śmiało i z optymizmem idącego przez życie nie byłby osiągnięty gdyby nie pokazanie, że każdy talent rodzi się od przysłowiowej kropeczki…. W tym dniu wykonaliśmy szereg działań i prac plastycznych – dużych i małych, które zaczęły się od postawienia małej kropeczki kredką, farbą, kredą…

          Kolejnym wydarzeniem w naszej placówce był Optymistyczny Dzień Przedszkolaka”, który obchodziliśmy dnia 25.09. Starsze dzieci tego dnia udały się na obchody swojego święta do Urzędu Dzielnicy Targówek a młodsze obchodziły swoje święto na specjalnie zorganizowanych zajęciach w swoich salach. W tym dniu dzieci dowiedziały się jak są ważne dla swoich rodziców, wychowawców i całego społeczeństwa.

          20.09 Dzieci z naszej placówki brały udział w akcji: „Sprzątanie świata”. Wszelkiego rodzaju akcje społeczne są ważnym elementem kalendarza naszych „optymistycznych działań”. Wychowujemy dzieci do wartości –miłości, przyjaźni, szanowania drugiego człowieka, ale i też otaczającej nas przyrody.

           

          Wychowanie optymistycznego przedszkolaka do wartości

          25.10 Dzieci z naszego przedszkola brały udział w akcji „Szkoła pamięta” –zapalając znicze pod pomnikami, które przypominają nam o bohaterstwie osób walczących o wolność naszej ojczyzny.

          Ważne miejsce w naszej placówce zajmuje wychowanie patriotyczne. Optymistyczny przedszkolak ma serce i umysł otwarty na swoją ojczyznę. Zna jego historię i symbole, wie, że jest dumnym Polakiem i mieszkańcem stolicy kraju.

          8.10 – Dzieci z naszej placówki udały się na budowę warszawskiego metra na zaproszenie „Towarzystwa Przyjaciół Budowy Metra”.

          14.10 – Optymistycznie świętujemy Dzień Edukacji Narodowej - 14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej, jak co roku, wszystkie dzieci oraz pracownicy przedszkola, spotkali się w sali zabaw, aby wspólnie świętować ten dzień. Były życzenia od Pani Dyrektor, a każda grupa zaprezentowała mały występ artystyczny. W ten sposób tworzymy wspólnotę optymistycznych przedszkolaków

          Realizacja programu: „Varsavianistyczna Szkoła” – pomaga nam kształtować optymistycznego wychowanka. Upowszechniamy w ten sposób wiedzę o Warszawie, promujemy aktywność twórczą dzieci oraz współpracujemy z wieloma instytucjami – bibliotekami, w których odbywają się lekcje biblioteczne o Warszawie, muzeami, które organizują warsztaty. W ramach tego programu zapraszamy do przedszkola ważnych dla Warszawy gości i organizujemy wydarzenia, które kształtują osobowość naszych wychowanków.

           14 listopada – goście z Rady Kombatanckiej Związku Kombatantów RP.  W ramach działań wychowawczych kształtujących wzorową postawę przedszkolaka patrioty otwartego na świat, życzliwego, pamiętającego o ważnych dla naszej historii bohaterach zaprosiliśmy wyjątkowych gości. Do naszego przedszkola przyszedł płk Czesław Lewandowski, uczestnik Powstania Warszawskiego, przewodniczący Rady Kombatanckiej Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych oraz Jadwiga Rydzewska, Sekretarz Rady Kombatanckiej. Pan Czesław opowiedział dzieciom o II Wojnie Światowej i o walce Polaków w Powstaniu Warszawskim. Prosił dzieci, aby pamiętały, że należy robić wszystko, by wojna się nie powtórzyła, bo w czasie wojny zawsze najbardziej cierpią dzieci. Nasi wychowankowie zadawali pytania dotyczące broni, samochodów i samolotów z czasów wojny.

          13 listopada - koncert w siedzibie Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego przy ulicy 11 listopada. Przedszkolaki dowiedziały się, na jakich instrumentach grają żołnierze, wzorowo rozwiązały wszystkie muzyczne zagadki, a niektóre dzieci mogły osobiście stać się na chwilę dyrygentami orkiestry.

          Szkoła do hymnu - 8 listopada nasze przedszkole wzięło udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Tego dnia, dzieci ze wszystkich grup o godzinie 11.11, Odśpiewały wspólnie 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

           

          Wychowanie – Optymistycznie na talerzu

          W naszych wychowawczych działaniach staramy się, by optymistyczny przedszkolak był również świadomym własnych potrzeb zdrowotnych, zaradnym i samodzielnym dzieckiem. Służą temu Optymistyczne Dni Zdrowego Jedzenia.

          3 października zorganizowaliśmy Optymistyczny Dzień Zdrowego Jedzenia. Dzieci z poszczególnych grup zgromadziły w swojej spiżarni warzywa, owoce, orzechy, pestki oraz przetwory w słoikach. Dzieci wykorzystały marchewkę i jabłka do zrobienia surówki, którą potem zjadły ze smakiem, a na talerzach były też owoce i pestki. Każdy znalazł coś dla siebie. Wiemy, że aby zdrowo rosnąć, musimy zdrowo się odżywiać.

          8 października przygotowaliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia- W salach zrobiło się tego dnia kolorowo od warzyw i owoców, a dzieci zmieniły się w kucharzy oraz znawców właściwego odżywiania. Przedszkolaki robiły soki, koktajle, sałatki, szaszłyki, ciasteczka oraz wykazały się wyobraźnią podczas konstruowania owocowych zwierzątek. Zakończenie zajęć było najprzyjemniejsze, ponieważ wszyscy zasiedli do stołów i mogli skosztować zdrowych specjałów.

          21 listopada – Optymistyczny Tydzień Życzliwości. W tym tygodniu w naszym przedszkolu na holu „wyrosło” drzewo, na którym dzieci wieszały wypisane na listkach życzenia dla innych. W ten sposób wspieramy postawy otwarte na innych i postawy pełne życzliwości. Te dni trafią na stałe do naszego kalendarza

           

          Wychowanie – optymistycznie i ekologicznie

          Optymistyczny Dzień Drzewa - wszyscy mają swoje święto, drzewa też. 10 Października każdego roku, wszystkie drzewa na całym świecie obchodzą swoje „urodziny”. Z tej okazji dzieci z naszego przedszkola postanowiły posadzić drzewko. Pomimo niezbyt sprzyjającej aury, dzieci zasadziły je w wyznaczonym przez panią dyrektor miejscu. Najpierw dowiedziały się, z jakich części się ono składa, a następnie, co należy zrobić, aby drzewku było „wygodnie” w ziemi, rosło zdrowe i piękniało w oczach. Dzieci obiecały, że będą się nim opiekować i codziennie odwiedzać. I jak na pierwsze święto przystało, drzewko usłyszało gromkie: „100 lat, niech rośnie, rośnie nam!!!”

          Jak co roku bierzemy czynny udział w Dzielnicowym Programie Edukacji Ekologicznej gdzie realizujemy działania Sprzątanie świata?22.09.2019. Organizujemy dzieciom optymistyczne warsztaty, spotkania ze zwierzętami. Uczymy dzieci szacunku do każdego stworzenia nawet tego najmniejszego oraz zasad opieki nad zwierzętami. Dzieci poprzez tego typu spotkania poznają różnorodność gatunków zwierząt, jakie możemy spotkać.

          Braliśmy udział w konkursie „Jesienne skarby w ogródku: zorganizowane przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Za nasze optymistyczne działania ekologiczne zostaliśmy wyróżnienie i otrzymaliśmy cebule roślin do naszego ogrodu.

          Dbamy o czyste powietrze wokół nas organizując zajęcia z dziećmi i informując rodziców o wpływie zanieczyszczonego powietrza na nasz organizm. Kontrolujemy, jakość powietrza i dbamy razem z dziećmi o to, aby w Sali było czyste powietrze poprzez monitorowanie oczyszczaczy powietrza. Bierzemy udział w akcjach Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Warszawie.

          Zorganizowaliśmy w Przedszkolu Optymistyczny Konkurs na Ekologiczny Lampion. Wykonane przez dzieci lampiony dekorowały przez dłuższy czas wejście do przedszkola.

          Optymistyczny ogród przedszkolny założony w przedszkolu podzielony jest na obszary: Ogród Motyli, Ogród Barw, Ogród Jadalny, Ogródek Warzywno- Kwiatowy, Bajkowy Ogródek, Ogródek Ziołowy, Ptasi Azyl, Leśny Zakątek. Każda z tych części ogrodu jest miejscem optymistycznych działań dzieci takich jak: obserwacje przyrodnicze, dokarmianie ptaków, sianie, sadzenie roślin, zbieranie kwiatów itp.

           

          Wychowanie – optymistyczne spotkania z książką

          Realizując program Optymistyczne Przedszkole kształtujemy, na co dzień optymistyczne cechy wychowanków poprzez różnorodne działania m.in. czytanie literatury, naukę wierszy i piosenek, taniec. W bieżącym roku szkolnym zaczęliśmy realizację programu: „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Dzieci zapraszają do swojego domu maskotkę misia, któremu wspólnie z rodzicami czytają książki i rysują ilustracje do usłyszanych opowiadań. Zdobywają w ten sposób wiedzę o świecie, biorą na siebie odpowiedzialność za wykonanie zadania od momentu zabrania misia z przedszkola do momentu oddania go i uzupełnienia grupowego albumu. Tak kształtujemy odpowiedzialnego, optymistycznego przedszkolaka.

          Spotkanie z pisarką – Anną Paczuszką autorką serii książek o Maksie i Emilce. Pozwoliło na poznanie autorki książek, wysłuchanie opowiadań i twórczą rozmowę.

          W trakcie realizacji wszystkich powyższych działań zachęcamy dzieci do bycia pogodnym, zaradnym i aktywnym. Wierzymy, że podjęte przez nas działania spowodują lepsze przygotowanie naszych wychowanków do radzenia sobie z problemami na każdym etapie życia.

           

           

           

          TECZKA POMARAŃCZOWA – Inteligencje wielorakie

           

          Każdy z nas posiada różne zdolności. Howard Gardner amerykański psycholog i neurolog, autor książki "Inteligencje wielorakie" zwraca uwagę na różne rodzaje inteligencji, które dane są każdemu człowiekowi od urodzenia.  Wylicza takie rodzaje inteligencji, jak: lingwistyczna, logiczna, muzyczna, przestrzenna, kinestetyczna, interpersonalna, intrapersonalna. To jednak, w jakim stopniu i które z nich się rozwiną, zależy w dużej mierze od rodziny, otoczenia, przedszkola. W naszym przedszkolu staramy się rozwijać wszystkie rodzaje inteligencji. Staramy się uwzględniać talenty, potrzeby i zainteresowania dzieci Pracując z dziećmi staramy się tak zorganizować środowisko, aby miały one okazje do aktywnego i twórczego działania a przy tym mogły mile i przyjemnie spędzić czas wolny.

          W każdej sali organizujemy kąciki zainteresowań – kąciki konstrukcyjne, badawcze, przyrodnicze i plastyczne, do których dzieci mają swobodny dostęp.

          Inteligencję językową kształcimy poprzez czytanie dzieciom literatury dziecięcej. Odbywają się spotkania autorskie, dzieci biorą udział w projekcie: „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, zapraszamy rodziców i uczniów pobliskiej szkoły na wspólne czytanie.

          Często gościmy grupy teatralne, dzięki którym dzieci poznają świat teatru. W naszym przedszkolu działa grupa teatralna: „Kwiatki”, która tworzy spektakle w konwencji Czarnego Teatru. W tym roku grupa przygotowała krótkie inscenizacje muzyczne w świetle UV- „Taniec reniferów”, „Zaczarowane wstęgi”. „Magiczne gwiazdy”. Zajęcia teatralne w naszym przedszkolu rozwijają wyobraźnię dzieci, doskonalą mowę, umuzykalniają, niosą radość i satysfakcje dzieciom, wyrabiają odwagę i śmiałość, oswajają ze sceną.

          W ramach rozwijania inteligencji językowej odwiedzamy pobliską bibliotekę i uczestniczymy w zajęciach bibliotecznych rozwijających wiedzę i zasób słownictwa.  

          Inteligencję logiczno – matematyczną kształtujemy w zabawach matematycznych poprzez realizację programu matematycznego: „Inspirująca matematyka” oraz „Dziecięcą matematykę” E. Gruszczyk – Kolczyńskiej.

          Wszyscy nauczyciele ukończyli szkolenie z zakresu kodowania. Przedszkole zakupiło niezbędne do przeprowadzenia zajęć z programu: „Kodowanie na dywanie”, by przeprowadzać zajęcia w grupach 5 – 6 latków.

          W lutym zorganizowaliśmy Optymistyczny Dzień Łamigłówek. W tym dniu w każdej z grup nauczycielki przygotowały dla dzieci zajęcia z elementami kodowania, zagadki słowne i słuchowe, tangramy, puzzle.

          Aby wszechstronnie rozwijać zdolności dzieci zakupiliśmy grę interaktywną: „Magiczny dywan”, – która kształtuje umiejętności liczenia, klasyfikowania, wskazywania podobieństw i różnic, klasyfikowania obiektów, orientacji w przestrzeni.

           

          Rozwijając inteligencję muzyczną organizujemy różnorodne zabawy związane ze słuchaniem muzyki. Prowadzimy zajęcia wykorzystując metody Orffa, Labana, Klanzy oraz Dyscypliny bez Nakazów.  W czasie zajęć dzieci mają okazję poznawać różne instrumenty. Wzięliśmy udział w projekcie: „Rock z misiem” prowadzonym przez pana Bartka Miecznikowskiego.

          „Rock z misiem” – to zajęcia, na których dzieci odkrywają świat rytmów i melodii. Dzieci mają możliwość grania na instrumentach kształtując poczucie rytmu, kreatywność.  Improwizują na bębnach, tworzą własne utwory muzyczne i grając na gitarach, perkusji, i innych instrumentach stają się zespołem.

          Inteligencję wizualno – przestrzenną rozwijamy w toku malowania, wycinania, lepienia, konstruowania z dostępnych klocków i różnorodnego materiału. W każdej grupie istnieje kącik plastyczny wyposażony w różnorodne materiały plastyczne.

          W tym roku do naszych metod pracy z dzieckiem dołączyliśmy Sensoplastykę.

          W październiku odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty z zakresu sensoplastyki: „Malowanie na mleku”. Dzieci podczas warsztatów usiadły z rodzicami do stolików, na których przygotowane były miseczki z mlekiem, patyczki, słomki i barwniki... Zaczęły się dziać prawdziwe czary, a magia przybrała postać pięknych rękodzieł. Nie były to kwiaty, domki czy auta, ale niezwykłe kombinacje wzorów, barw, które oczarowały wszystkich biorących udział w warsztacie swoją łatwością wykonania, a także oryginalnością powstawania i eksperymentowania materiałem, który każdy ma, na co dzień w swoim domu.

          Nasze dzieci uczestniczą w wielu konkursach:

          - Przegląd Kolęd i Pastorałek, który organizujemy w naszym przedszkolu. Pozwala on rozwijać talenty muzyczne dzieci

          - „Żołnierz drogą maszerował..” – To konkurs patriotyczny, w którym uczestniczymy, co roku, a który pozwala na poznanie znaczenia polskich symboli, literatury o tematyce patriotycznej, piosenek.

          - „Mam talent”- 30 października dzieci z naszego przedszkola reprezentowały naszą placówkę w przeglądzie „Mam talent”.  Uczestnicy brawurowo wykonali piosenkę „Idzie jesień poprzez świat”, wybierając profesjonalny podkład muzyczny bez linii melodycznej.

          Inteligencję interpersonalną rozwijamy poprzez kontakty z innymi dziećmi i dorosłymi. Zajęcia uczące rozumienia i wyrażania emocji, zabawy integracyjne, działania zespołowe takie jak wspólne sadzenie tulipanów, zajęcia w ogrodzie przedszkolnym bardzo integrują naszą społeczność.

          Nasze przedszkolaki bardzo często włączane są w działania na rzecz środowiska lokalnego i w różne akcje społeczne.

           

           

           

          TECZKA ŻÓŁTA – Sukces dziecka

           

          Celem pracy nad kolejnym modułem programu Optymistyczne Przedszkole jest udzielanie pomocy dziecku w realizacji jego indywidualnej drogi rozwojowej.

          W realizacji teczki żółtej pomagają nam występy artystyczne dzieci, podczas, których odkrywamy ich talenty.

          Występy z okazji Pasowania na przedszkolaka, z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Rodziny i zakończenia roku szkolnego dają możliwość dzieciom pokazania swoich predyspozycji, wzmacniają ich poczucie pewności siebie.

          „Czarny teatr –stworzenie sceny teatralnej - dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu poszerzona została oferta przedszkola o nową metodę prowadzenia zajęć. Dzieci mogły rozwijać własne talenty, pokonywać nieśmiałość podczas prezentacji umiejętności na scenie. Czarny teatr od lat przynosi w naszym przedszkolu unikalne dla dzieci i ekscytujące doświadczenia.

          „Odznaka Małego Warszawiaka” – przyznawana jest przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Dzieci, które starają się ją zdobyć przygotowują albumy ze swoimi działaniami z zakresu poznawania stolicy. W działania te angażują się nauczyciele, rodzice i dzieci.

          Staramy się wzmacniać poczucie własnej wartości u dzieci poprzez udział w konkursach organizowanych w innych placówkach. W tym roku były to konkursy: „Świętuj z nami zdrowymi słodkościami”, „Jan Paweł II – powstańcie, chodźmy”, Dzielnicowy przegląd twórczości patriotycznej: „Skąd nasz ród” czy „Optymistycznie po angielsku”

           

           

          Teczka zielona - Umiejętności dziecka

           

          Każde dziecko rozwija się w różnym tempie.  W celu dokładnego poznania dzieci każda nauczycielka naszego przedszkola prowadzi obserwację dziecka w zakresie 4 sfer jego rozwoju. Wypełniamy na bieżąco narzędzia pomiaru dydaktycznego: arkusze obserwacji, diagnozy sześciolatka, tworzymy arkusze obserwacji dziecka diagnozujące poszczególne umiejętności np. umiejętności matematyczne dziecka, tworzymy informacje o dziecku dla potrzeb diagnozy w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

          Pomaga to nam poznać możliwości dzieci, obserwować zmiany w jego rozwoju i wykrywać ewentualne zaburzenia rozwojowe.

                      Bardzo często korzystamy z pomocy Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w zakresie m.in. rozwijania umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli, diagnozowania wad wymowy u dzieci, organizowania różnorodnej pomocy psychologiczno - pedagogicznej, wspomagania wychowawczej i edukacyjnej funkcji rodziny oraz rozpoznawania i zaspokajania indywidualnych potrzeb naszych wychowanków.

          Dzięki poradni rodzice z naszej placówki mogli korzystać z warsztatów psychoedukacyjnych- „Jak poznawać i oswajać lęki dziecięce”.

          W okresie pandemii na stronie internetowej naszego przedszkola umieszczaliśmy materiały dla rodziców: Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?, Jak rozmawiać z dzieckiem o pandemii, Jak radzić sobie ze złością, wskazówki dla rodzica dziecka nieśmiałego, zabawy rozwijające umiejętności matematyczne, zabawy rozwijające zapamiętywanie i uwagę?. Również umieszczaliśmy materiały dla rodziców do pracy zdalnej z dzieckiem.  A odzewem na nasze propozycje były przysyłane przez rodziców zdjęcia prac dzieci. Rodzice dzielili się z nami działaniami swoich dzieci a nas cieszyło zainteresowanie pracą zdalną.

           

           

           

          TECZKA NIEBIESKA – Optymistyczni Rodzice

           

          Aby założenia programu: „Optymistyczne przedszkole” mogły być zrealizowane rodzice muszą ściśle współpracować z przedszkolem. Nauczyciele i rodzice muszą być partnerami w procesie wychowawczym i dydaktycznym.

          Optymistyczne dzieci muszą mieć optymistycznych rodziców, dlatego zapraszaliśmy ich na optymistyczne warsztaty podnoszące ich kompetencje

          Optymistyczne warsztaty dla rodziców – to spotkania, które jednoczą rodziców, nauczycieli i różnorodnych ekspertów ( psychologów, pedagogów, logopedów z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej). Pierwszym takim spotkaniem było spotkanie z panią psycholog Wasiak – Kowalską: „Jak uczyć odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji przez dziecko”.

          W czasie, gdy rodzice brali udział w swoich warsztatach w przedszkolu nauczycielki zorganizowały warsztaty plastyczne dla dzieci by rozwijać ich kreatywność i pozwolić na to, by rodzice swobodnie mogli poświęcić się zdobywaniu wiedzy na temat wychowywania własnych dzieci.

          Bardzo ciekawą akcją w naszym przedszkolu są spotkania z cyklu „Rodzic rodzicowi radzi”

          Odbyły się 3 spotkania:

          Z cyklu „Rodzic rodzicowi radzi” – „Jak przygotować dziecko na wizytę u stomatologa”- prowadzony przez rodzica stomatologa p. Olszewską

          "Jak zachęcić niejadka". Spotkanie prowadził jeden z naszych rodziców, który jest kucharzem.

          Rodzice naszych przedszkolaków chętnie uczestniczą w proponowanych im zajęciach warsztatowych i to nie tylko w okresie przedświątecznym, ale również w ciągu całego roku.

          „Jak pracować z dzieckiem w domu” – warsztaty logopedyczne z panią Anetą Knaś

          Rodzice udzielają się w różnych projektach i zajęciach. Czytają książeczki biorąc udział w akcji czytelniczej. Dzielą się swoimi pasjami i wiedzą zawodową.

          W jednej z grup rodzic, który jest muzykiem brał udział w zajęciach, podczas których prezentował instrument- saksofon.

          W innej rodzic, który jest artystą malarzem uczył dzieci malować farbami krajobraz. Wielu rodziców bierze udział w zajęciach opartych o metodę projektów badawczych i chętnie poświęca swój czas dzieciom.

          Czytanie przez rodziców dzieciom bajek w ramach akcji czytelniczej jest naszą przedszkolną tradycją. W tym roku rodzice wzięli udział w programie: „Mały miś w świecie wielkiej literatury” i czytają dzieciom w domach literaturę polską dla dzieci.

          Nasi rodzice wiedzą, że czytając dzieciom książki dają nie tylko swój czas i entuzjazm, ale powodują, że nasze przedszkolaki, czują się ważne i kochane.

                      Rodzice biorą także udział w organizowanych przez naszą placówkę konkursach.

          Gazetka: „Na klonowym listku”- redagowana jest z myślą o kontakcie z naszymi rodzicami. Pojawiają się tam artykuły stworzone specjalnie dla nich, propozycje zajęć i zabaw z dziećmi.

          Rodzice bardzo chętnie służą nam pomocą w przygotowaniach różnych imprez i uroczystości Z rodzicami spotykamy się również podczas zebrań i indywidualnych konsultacji, kiedy przekazujemy informacji o postępach w rozwoju dzieci i ich osiągnięciach.

          Chcielibyśmy, aby przedszkole było miejscem, w którym rodzic czuje się również współorganizatorem naszego przedszkolnego życia.

           

           

           

           

          TECZKA GRANATOWA - Optymistyczny Personel

           

          Nasz personel stara się nieustannie szkolić, by sprostać zadaniu wychowania otwartego na świat i optymistycznego wychowanka. Staramy się nieustannie doskonalić w znajomości nowatorskich metod pracy. Optymistyczny personel bierze udział w akcjach przedszkola, wspomaga w pracy nauczycieli, uczestniczy w organizacji imprez i uroczystości. Pracownicy przedszkola przedstawiają praktyczne rozwiązania dotyczące ich własnej pracy. Uczestniczą aktywnie w życiu przedszkola.

          Nauczyciele podnoszą swoje kwalifikacje poprzez studia podyplomowe na kierunku Pedagogika Specjalna – edukacja i rehabilitacja osób z autyzmem i zespołem Aspergera, Studia Podyplomowe na kierunku Pedagogika Specjalna – Oligofrenopedagogika, studia magisterskie na kierunku Logopedia. Dwie nauczycielki uzyskały awans zawodowy nauczyciela dyplomowanego. Nauczyciele brali udział w szkoleniach, warsztatach konferencjach między innymi: Bezpieczeństwo uczniów. Odpowiedzialność prawna nauczycieli; Konferencja ABC pracy zdalnej w wychowaniu przedszkolnym; Wcies -Sieć dyrektorów „Nadzór Pedagogiczny”; Wcies- Sieć Dyrektorów „Motywacja ….; Wcies - Mediacje; Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne; nauczanie zdalne przedszkolaków i uczniów w kl.1-3; Praca zdalna z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi mobilnych dla przedszkola; Zaburzenia ze spektrum autyzmu – jak wspierać pacjenta; Dlaczego warto wspierać kompetencje społeczno-emocjonalne przedszkolaków; Jak pracować z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w przedszkolu; Przedszkolak w świecie kodowania; oraz inne.

           

           

           

           

          TECZKA FIOLETOWA - Promocja Przedszkola

           

                      Promocja placówki w środowisku i kształtowanie jej pozytywnego wizerunku jest niezbędnym elementem naszego dążenia do utworzenia miejsca wspierającego rozwój wychowanków. Realizując „fioletową teczkę” chcemy, by nasza placówka była aktywna w środowisku, wyróżniała się na tle innych i abyśmy umieli pokazywać ją i upowszechniać nasz trud włożony w realizację wielu działań i projektów.

          Naszym podstawowym medium, dzięki, któremu upowszechniamy działalność placówki jest strona internetowa przedszkola. Na bieżąco informujemy za jej pośrednictwem o najważniejszych bieżących wydarzeniach, projektach, konkursach. Dzięki naszej stronie internetowej prowadziliśmy nauczanie zdalne dla naszych przedszkolaków w czasie pandemii.

          Kolejnym narzędziem naszej promocji jest gazetka przedszkolna: „Na klonowym listku”. Znajdują się w niej artykuły związane z interesującą rodziców tematyką – (żywienie dzieci, spędzanie wolnego czasu, artykuły dotyczące rozwoju dziecka) oraz z promowaniem bieżących wydarzeń, akcji, przedsięwzięć przedszkola.

          Przykładowe publikacje w gazetce: „Na klonowym listku”:, „Dlaczego ważne jest przybliżanie dziecku wiadomości o regionie?”, „Cukier w diecie dziecka”, „Projekt plac zabaw w naszym przedszkolu”, „Stare i nowe zabawy podwórkowe”, „Dlaczego warto czytać dzieciom”. Integrowanie społeczności przedszkola wokół działań na rzecz Warszawy, bieżące sprawy dotyczące realizacji „Optymistycznego Przedszkola”.

          Naszą placówkę staramy się promować poprzez współpracę ze środowiskiem lokalnym i instytucjami działającymi na rzecz edukacji varsavianistycznej. Jak co roku bierzemy udział w konkursie "Warszawa w kwiatach i zieleni?. 17 Listopada 2019 roku wręczono nam nagrodę podczas Dzielnicowego podsumowania Konkursu w Centrum Kultury i Aktywności. Uroczystość zorganizowały po raz pierwszy wspólnie Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Miłośników Bródna oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy i Zacisze.  Było nam miło, że Jędrzej Kunowski - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek wyróżnił nasze przedszkole.

          Aby promować naszą placówkę uczestniczymy aktywnie w działaniach podejmowanych w przedszkolu w ramach realizacji Dzielnicowego i Miejskiego Programu Edukacji Ekologicznej organizowanego przez Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy. Program ten zakłada, jako główny cel podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Warszawy. Udział w akcji: „Sprzątanie świata” – sprzątanie terenu ogrodu przedszkolnego oraz terenów osiedlowych, udział w warsztatach organizowanych w PGR Bródno m.in. „Wiejskie życie”, „Skarby ze śmietnika”, „Skąd się bierze wełna”, „Skąd się bierze miód?”,  Zbiórka baterii do odpowiednio oznakowanego pojemnika w holu szatni – współpraca z firmą Reba i Urzędem Marszałkowskim te wszystkie działania sprawiają, ze nasza placówka zyskuje na wizerunku.

          Od kilku lat współpracujemy z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy – biorąc udział w warsztatach, wycieczkach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Dzieci z naszego przedszkola biorą udział w zdobywaniu Odznaki Małego Warszawiaka, co przyczynia się do wzrostu wiary w siebie u przedszkolaków i uczy systematycznej pracy i pokonywania trudności. Wszystkie działania związane z realizacją programu „Varsavianistyczna Szkoła” pod patronatem TPW udostępniamy za pośrednictwem strony internetowej i naszej gazetki. Chcemy by certyfikat: „Varsavianistyczna Szkoła” był wizytówką naszej placówki.

          Staramy się brać czynny udział w akcjach i kampaniach społecznych. Akcje charytatywne uczą dostrzegać fakt, iż wokół nas są osoby, które mają takie same potrzeby jak my, ale znacznie mniejsze możliwości ich realizacji. Takie akcje uczą dzieci empatii i poczucia, że działając razem można zdziałać więcej. Wspólne czynienie dobra na zewnątrz powoduje, ze sami stajemy się lepsi i bogatsi wewnętrznie. Działania, do których wracamy, co roku to:             Akcja „Dobro powraca - Kartka dla Hospicjum – u dział w akcji wysyłania kartek świątecznych dla chorych z Hospicjum Domowego w Warszawie, Akcja Gorączka Złota PCK „Detektyw Grosik” czy współpraca i pamięć o kombatantach ze związku Kombatantów RP.

          Współpracujemy z Radą Kombatancką Związków Kombatantów RP działającą na Targówku, Klubem Seniora oraz z Polskimi Drużynami Strzeleckimi RP. Zapraszamy ich na uroczystości przedszkolne oraz na spotkania z przedszkolakami. Dzieci przygotowują niespodzianki dla kombatantów oraz seniorów. Dyrektor Jolanta Skwarek została odznaczona Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przez Radę ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Dyrektor promuje przedszkole poprzez osobisty udział w Oddziale Miłośników Bródna Towarzystwa Przyjaciół Warszawy pełniąc funkcję członka OMB, kronikarza oraz członka komicji rewizyjnej. Dzieci z przedszkola przygotowują dla Oddziału Miłośników Bródna niespodzianki w formie własnoręcznych prac umilając uroczystości w Oddziale.

    • Kontakty

      • Przedszkole nr 115 "Przedszkole Pod Klonem"
      • 22 811 25 74
      • ul. Suwalska 26 03-252 Warszawa Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych